Rzeszów z lotu ptaka Zdj. dzięki uprzejmości Dron.Rzeszow.pl |
Rzeszów to stolica Podkarpacia i zarazem jej największe miasto (200 tys. mieszkańców) o powierzchni ok 117 km kw. Chociaż nie odwiedzany tak licznie przez turystów jak Kraków, Rzeszów również ma wiele do zaoferowania i jest miejsce przyjaznym zarówno dla osób przebywających tutaj w celach biznesowych jak i rozrywkowych oraz rodzin z dziećmi.
Rynek rzeszowski
Niewątpliwie najbardziej znaną atrakcja turystyczną podkarpackiej stolicy jest rzeszowski rynek z placem centralnym. Znajduje się tutaj szesnastowieczny ratusz oraz studnia z XVII w. W otoczeniu, wśród zabytkowych kamienic znajdziemy najlepsze puby, restauracje i hotele. Dzięki ustawionej w centrum scenie, można uczestniczyć w koncertach i występach pod chmurką, których od czerwca do września nie brakuje. Zimą, dzięki przepięknym świątecznym dekoracjom, rzeszowski rynek przeobraża się w miejsce magiczne i romantyczne.
Ratusz
Położony w rynku, w centrum miasta pełni przede wszystkim funkcje praktyczną. Miłośnicy historii i architektury będą mogli podziwiać reprezentacyjną klatkę schodową czy pozłacany miedziany zegar umieszczony na pseudogotyckim szczycie budynku.
Podziemna trasa turystyczna
Jak sama nazwa wskazuje jest to przygotowana dla turystów niespełna czterystu metrowa trasa, składająca się z dwudziestu pięciu piwnic i kilkunastu korytarzy. Obejrzymy tutaj fragmenty murów średniowiecznych, pozostałości krat i zawiasów oraz tajne przejścia.
Zamek Lubomirskich
Ponieważ obecnie w zamku swoją siedzibę ma Sąd okręgowy oraz prokuratura nie ma możliwości zwiedzania go wewnątrz. Mimo to, warto zobaczyć ten piękny pałac choćby spacerując Aleją pod Kasztanami, gdyż tworzy niesamowity klimat.
Letni Pałac Lubomirskich
Kolejny z rzeszowskich pałaców, na razie w trakcie remontu. Wzniesiony na przełomie XVII i XVIII w. jest jedną z naszych wizytówek.
Pomnik Czynu Rewolucyjnego
trudno wyobrazić sobie Rzeszów bez jego wizytówki – Pomniku Czynu Rewolucyjnego. Zbudowany w 1974 r. monument został poświęcony walkom o wolność toczonym niegdyś w tych regionach. I chociaż wciąż podejmowany jest temat konieczności istnienia pomnika, jego symboliki i niezbyt zachęcającego wyglądu, większość rzeszowian nie wyobraża sobie by miasto mogło istnieć bez swojego symbolu.
Teatr Maska
To nie jest zwykły teatr. Tutaj nie zobaczymy na scenie zwykłych aktorów, a ich kukiełkowe odpowiedniki. I chociaż na scenie zobaczymy przeważnie lalki, w repertuarze znajdą się produkcje zarówno dla dzieci jak i dorosłych widzów.
Muzeum Dobranocek im. W. Jamy
Kolejny z niezwykłych i wartych odwiedzenia punktów na mapie turystycznej Rzeszowa. Zabawa gwarantowana nawet dla tych, którym muzeum kojarzy się z zakurzonymi eksponatami. Jednak tutaj dorośli przeniosą się w nostalgiczny świat dobranocek (Jacek i Agatka, Gąska Balbinka, Reksio, Bolek i Lolek, Miś Kolargol) i razem ze swoimi pociechami będą mogli dowiedzieć się, jak niegdyś tworzono filmy rysunkowe oraz zobaczyć używane wtedy kukiełki, lalki czy figurki.
Rzeszowska Fontanna Multimedialna
Rzeszowska Fontanna Multimedialna to kompleks fontann położonych u stóp Zamku Lubomirskich i Letniego Pałacu Lubomirskich. Popularność zyskały sobie dzięki pokazom, podczas których strumienie wody tańczą w rytm muzyki a wieczorami są podświetlane tworząc barwne spektakle – światło – woda dźwięk.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz